ARTYKUŁY

Zachęcamy do czytania i dodawania własnych tekstów.

TRENINGI

Zapraszamy na bezpłatne, otwarte treningi biegowe.

OBOZY

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Półmaraton w Budapeszcie - relacja

Lengyel, magyar két jó barát... czyli Iza na trasie Półmaratonu w Budapeszcie.

Wakacje w tym roku rozpoczęłam od startu w 27. Budapest International Half Marathon. Była to moja pierwsza wizyta w Budapeszcie i - jak sądzę - nie ostatnia!

9 września 2012 r. Był gorący poranek, biegacze z całego miasta kierowali się w stronę Placu Bohaterów, a dokładnie do lasku miejskiego Városliget. To tam organizatorzy umieścili start i metę biegu.

Zbliżała się godzina 9:00, a na stracie pojawiało się coraz więcej osób gotowych do wyścigu. Każdy niecierpliwie, przeskakując z nogi na nogę, czekał na ostateczne odliczanie. W końcu usłyszeliśmy po węgiersku: tíz, kilenc, nyolc.....egy, START!!!! Ruszyliśmy!! Pierwsze metry prowadziły przez Olof Palme sétány do Andrássy út (najdłuższej i największej ulicy w Budapeszcie). Następnie dobiegliśmy do Dunaju, aby pokonując pierwszy most, pojawić się na drugiej stronie miasta - po stronie Budy. Kolejne kilometry prowadziły wzdłuż rzeki, minęliśmy Górę Gellérta, która wznosi się na wysokość 139 m ponad lustro Dunaju. Biegliśmy dalej. Mostem Wolności (Szabadság hid) wróciliśmy na stronę wschodnią tj. Pest. Trasa była prosta. Minęliśmy imponujący Węgierki Parlament, aby po kolejnych kilometrach znaleźć się przy malowniczej Wyspie Małgorzaty. W nogach mieliśmy już 3/4 trasy. Dostaliśmy się do mniejszych, trochę krętych uliczek. Wbiegliśmy na parę wiaduktów. W końcu znaleźliśmy się na "ostatniej prostej" - Dózsa György út, szybko w lewo na plac Hősök tere i z powrotem do parku Városliget. Wpadając na metę, usłyszałam z głośników po polsku z węgierskim akcentem ;) "Polak, Węgier dwa bratanki!!"

Co mogę powiedzieć po starcie w Budapeszcie? Na pewno jeszcze tam wrócę!!! Świetna organizacja! Osoby, dla których był to pierwszy półmaraton w życiu, miały zapewnione przez organizatora dodatkowe informacje na koszulkach. Wszystko po to, żeby inni zawodnicy mogli ich wspierać na trasie! Organizatorzy zadbali o to, aby było nam łatwiej znieść ponad 30-stopniowy upał. Zapewnili nam dostępne niemal co kilometr dodatkowe punkty z napojami, beczkami z wodą oraz kurtyny.

Trasa Półmaratonu jest szybka, wiodąca po obu stronach rzeki, dzięki czemu można podziwiać cudowną panoramę miasta.

FILMIK ;)

Polecam!!!

 

Izabela Kurpińska